Jó tudni - Fontos információk a Piacfelügyeleti ellenőrzésekről
1.) Mire figyelj, ha jön a Piacfelügyelet?
- A Piacfelügyelet hatóság, jogszabályi felhatalmazás alapján amegfelelő igazolás felmutatása után ellenőrizhet! - A szoláriumgép akkor működik szabványosan, ha az adott gépben aszolárium lámpák összteljesítménye nem haladja meg a 0.3 W/m2 értéket. -Legyenek kinn a falon a jogszabály által előírt és megfelelő figyelmeztető feliratok, pl. a bőrtípusnak megfelelő szoláriumozási idő meghatározása, tájékoztatás a lehetséges kockázatokról, ellenjavallatokról, stb.! - Fontos a18 éven aluliak szoláriumozását megtiltó tábla kifüggesztése. A Piacfelügyelet azt is ellenőrzi, hogy a szolárium személyzete igazolható módon tájékoztatta-e a vendégeket a szükséges tudnivalókról! - Legyen kéznél aszolárium gépkönyve, szervizkönyve! -Legyen szemüveg, melyet biztosítasz a vendégeidnek. -A szolárium egyértelműen legyen beazonosítható(típus). -A szolárium berendezésen is szerepelnie kell a megfelelő figyelmeztető feliratoknak.
Jó tanácsok -Korrekt ellenőrzésreszámíthatsz, ezért javasoljuk, hogy inkább segíts, mint hátráltass! -Nyugalommal fogadhatod az ellenőrzést, ha minden papírod rendben van, a vendégeket megfelelően tájékoztatod a biztonságos szoláriumról (plakátok, feliratok, matricák kitéve),DE FIGYELEM! ezek egyike sem véd meg a szoláriumgép hatóság általi mérésétől. -Hatósági ellenőrzést csak a Piacfelügyelet szakemberei végezhetnek. Általában egyszerű kézi műszerrel végzik az ellenőrzést. Ennek eredménye jól meghatározza, hogy szabványon belül, vagy kívül teljesít a szolárium géped. -Amennyiben nem felel meg a mért érték a szabványnak, ne késlekedj, azonnal cselekedj.A gépednek elsődlegesen megfelelő szoláriumlámpára van szüksége ! A kicserélés után igazolásként legyen meg a számlád, a szolárium cső adatlapja, esetleg jegyzőkönyv a gép és a szoláriumlámpa összteljesítményéről. Egyeztess velünk; biztosan tudunk segítséget adni.
2.) Mikor méressük meg szoláriumunkat forgalmazóval, gyártóval?
A szolárium gépek szabványnak való megfelelősségét a jelenlegi jogszabályok alapján csak és kizárólag a Piacfelügyeleti hatóság teheti meg.Nincs szerződött szolárium forgalmazó, szolárium gyártó cég,aki felhatalmazással bír az ellenőrzés elvégzéséről. Ne dőljünk be egyetlen egy szervizesnek se, hogy hatósági ellenőrzést tud tartani, illetve hatósági igazolást tud adni a mérésről! A szervizesek természetesen mérhetnek tájékozató jelleggel, illetve adhatnak igazolást tájékoztatásul. Mikor nincs értelme a mérésnek? Teljesen felesleges mérni, ha tudva tudjuk, hogy a gépünkben egy korábban vásárolt olyan szolárium lámpa van beszerelve, melynek adatlapja elárulja, hogy magasabb értéket fog mutatni, mint a megengedett. (A forgalmazók erről pontos információt tudnak adni mérés nélkül). Ilyen esetben felesleges 'beméretni' a berendezést, helyette új EU 0,3-as csöveket kell vásárolni.
3.) Mikor vagyunk a jogszabály alapján gyártók, és mikor hárul át a felelősség másra?
Alapszabály:a szolárium berendezésének gyártója a gépkönyvben tünteti fel a szoláriumgépbe helyezhető szoláriumlámpát, amelynek ráadásul meg kell felelni a Magyarországon érvényes jogszabálynak is.A jogszabály alapján csak olyan szolárium berendezések üzemeltethetők, amelyekben az összes hatásos besugárzott ultraibolya sugárzás felületi teljesítménye nem haladja meg a 0,3 W/m² határértéket. Ezek szerint amennyiben közvetlenül a gyártótól vásárol, mindenképpen a gyártó felelőssége, hogy milyen szoláriumlámpával adja el a gépet.Eddig terjed a gyártó felelőssége, hogy megfeleljen a jogszabályban előírtaknak. Amennyiben forgalmazótól vásárol szoláriumot, úgy győződjön meg arról, hogy a gépkönyvben meghatározott szoláriumlámpák vannak beszerelve.
A dilemma akkor kezdődik, amikor szoláriumlámpát kell cserélni, illetve nem a gépkönyvben meghatározott lámpa van a gépben! 1. lehetőség: Csőcserénél, amikor a gyártó által a gépkönyvben meghatározott szoláriumlámpát teszünk, vagy szerviz által tetetünk a gépbe (természetesen egyéb átalakítást sem végeztünk). Ekkor egyértelműennem változtattunk a berendezésen, tehát a felelősség magáé a berendezés gyártójáé. 2. lehetőség: Eltérünk a gépkönyvben meghatározott szoláriumlámpa típusától. Ekkor a szolárium Üzemeltetője gyártóvá válik, hiszen eltér a gépkönyvben meghatározott egyik fő alkotó „alkatrész" típusától. Figyelem!A felelősség itt mindenképp az Üzemeltetőé, még akkor is, ha szervizzel cserélteti ki a szoláriumlámpát. (Kivéve természetesen, ha a szervizes írásban nyilatkozik.)
Javaslat:Mindenképpen nyilatkoztatni kell a forgalmazót, vagy a szervizest, hogy az általa eladott szoláriumlámpa az adott gépben a jogszabálynak megfelelően működik-e vagy nem. Ezt minden szoláriumlámpa forgalmazónak, szervizesnek tudnia kell!!
Neked, mint a berendezés Üzemeltetőjének tudnod kell, hogy mit ír elő a jogszabály, ennek megfelelően kell működtetni a gépet!
Ne hagyd magad rábeszélni buta trükkökre (majd megoldjuk, ha baj lesz; vagy ha azt ígérik: sose ér el az ellenőrzés; vagy hogy rövidesen megváltozik a szabály, stb.), mert a végén a Te vállalkozásod kerül bajba.
Nagyon fontos! Kipróbáltuk és működik! A szabvány szerinti csövekkel felszerelt gépekkel gyönyörűen és biztonságosan lehet barnulni.